PEONIJAS (pH 5.5 –7.0)
Stādāmo bedri sagatavo 60X60 cm. Apakšējo slāni gatavo barības vielām bagātu (trūdzemi, kompostu, 1-2 glāzes lēnām šķīstoša pilnmēslojuma ar mikroelementiem, kam (NPK atiec.1:3:3), ja augsne smilšaina tad arī mālus 1-2 spaiņus., 1-2 glāzes dolomītmiltus vai 1-2 gl. pelnus, pāris saujas kūdras sajauktas ar trihodermīnu (var likt spaini satrūdējušu kūtsmēslu). Bedres apakšā iesaka ieklāt drenāžas slānīti (keramzītu, ķiegeļus vai ko citu). Apakšējo slāni pēc sagatavošanas nedaudz pieblīvē, uzber neielaboto augsni, liek virsū peonijas sakneni, ar aprēķinu, lai asni (acis) nebūtu dziļāk par 3 – 4 cm, un nedaudz apber ar smiltīm, pelniem. Augšējais slānis kalpo, lai pareizā līmenī noturētu peonijas sakneni, lai pasargātu viņu no pārkaršanas vasarā, no sasalšanas ziemā, no lieka mitruma, un lai mēslojums iet garām uz apakšējo slāni, jo peonija barojas nevis ar sakneni, bet gan ar saknītēm. Augšējo slāni veido gaisa un ūdens caurlaidīgu no vieglas smilšainas augsnes ar pelniem. Peonijas stāda tā, lai saule tās apgaismotu visu laiku, vienīgi vēlams, lai karstā pusdienu saule ziedus tieši neskar (ilgāk ziedēs). Ja stādāmā bedre kārtīgi ielabota, barības vielu peonijai pietiek uz 3 gadiem.
Pirmajā gadā pēc iestādīšnas uz ziemu piesedz (tiklīdz sāk sasalt augsne) ar kūdru, var uzlikt skujas un c., piesegumu agri pavasarī ņem nost.
Pēc iestādīšanas nākošajā gadā nevajadzētu ļaut ziedēt, jo ziedi augam atņem ļoti vajadzīgās izejvielas, kas nepieciešamas spēcīgu sakņu sistēmas izveidošanai. Arī aiznākamajā gadā daļu pumpuru izkniebj. Īstā ziedēšana sākas ar 3 - 4 gadu. Griežot ziedus, jāraugās lai uz ziedkāta paliktu vismaz divas lapas. Pēc noziedēšanas, pārziedējušos ziedus nolauž! Svarīga ir laistīšana, īpaši pirmajos gados (pavasarī un jūlijā/augustā)
Agri pavasarī peoniju ceram apber pelnus vai dolomītmiltus un ierušina augsnē. Mitruma saglabāšanai, kad ziedkāti ir ~15 cm gari uz augsnes var uzbērt plānu kārtiņu krīta un nomulčēt.
Peoniju piebarošana:
1-ā piebarošana vai laistīšana aprīļa beigās - apkārt ceram apber vai izveidotā vadziņā ielej izšķīdinātu pilnmēslojumu 30-50 gr uz ceru
2-ā piebarošana jūnija sākumā – tāpat kā iepriekš
3-ā piebarošana jūlija beigās - izšķīdina rudens mēslojumu, kur vairāk PK, 20-50 gr uz ceru. Ļoti labs mēslojums ir pussatrūdējuši zirgu mēsli.
Pret pelēko puvi – botrītu - (izraisa sēnīte): periodiski neitralizē augsnes skābumu, izgriež un sadedzina bojātos lakstus, rudenī pēc peoniju lakstu nogriešanas ap ceriem var uzkaisīt dolomītmiltus, virsū uzber neitralizētu kūdru plānā (5 cm) kārtiņā. Mēreni izmanto N mēslojumu. Jāievēro stādīšanas agrotehnika, gruntsūdeņu augstums ~ 1m, jāizvairās lietot svaigus kūtsmēslus vai mitrumu saturošu mulču ap stādiem + profilaktiskie pasākumi un fungicīdu izmantošana (visi varu saturošie preperāti, fundazols un tml. 1-ā apsmidzināsana aprīļa beigās ar vara sulfātu (0,3%) vai vara vitriolu (0,3%) vai bordo šķīdumu (0,5%): 2-ā apsmidzināšana maija trešajā dekādē, 3-ā apsmidzināšana 10 -15 dienas pēc otrās, 4-ā apsmidzināšana - jūlija vidus.
Labus rezultātus dod fungicīds „Switch” (10g (1 ēdamk.) uz 10 l ūdens, izšķīdina 30 C siltā ūdenī ), pirmo reizi miglo (vai aplej ar lejkannu ~ 0,5-1 litru uz ceru) kad peonijas ir ~ 10 cm garas; otro reizi pēc ziedēšanas; trešo reizi pēc stublāju nogriešanas rudenī.
Svarīga ir augsnes irdināšana 5-8 cm dziļumā, īpaši pēc stiprām lietavām.
Vasaras botrīts (izraisa sēnīte) - sapūst ziedpumpuri, brūnē lapas. Bojātos ziedkātus izgriež un sadedzina. Jāievēro profilaktiskie nosacījumi, lieto arī fungicīdus.
Lapu mozaīka (izraisa mozaīkas vīruss) - ar atsevišķu instrumentu izgriež bojāto ziedkātu līdz saknei, sadedzina to un bojāto vietu apber ar pelniem. Parasti peonijas turpina augt un ziedēt.
Profilaksei pret slimībām (pelēko puvi) augsnē var iestrādāt bioloģisko augu aizsardzības līdzekli trihodermīnu, kas ir teicams līdzeklis sakņu puves, lakstu puves, pelēkās puves, neīstās miltrasas un citu slimību apkarošanai. Trihodermīns ir aktīvs vēl pat + 5 – 6*C, un tā labvēlīgā iedarbība uz augiem saglabājas līdz vēlam rudenim (nedrīkst vienlaicīgi pielietot bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus un fungicīdus).