HOSTAS
Vēlama auglīga, pasmaga augsne (labi aug arī vieglākā) - pH 5.5.-7.5. Ja augsne ir ļoti smaga, tad piejauc granti. Lielajām šķirnēm stādāmbedri ielabo līdz 50 cm dziļumā un 60 cm platumā. Pievieno sadalījušos kūtsmēslus, dārza komposta piedevas, neitralizētu kūdru, nedaudz minerālmēslu un pāris saujas pelnu. Miniatūrās hostas var stādīt podos, drenāžas uzlabošanai nogriež poda apakšu. Podā var kombinēt vairākas šķirnes kopā. Pēc iestādīšanas nedaudz mulčē - ar priežu mizām, rupju granti, pļautu zāli vai ko citu. Laista tā, lai mitrums iesūcas 30/50 cm dziļumā.
Pārstādīt var visu vasaru, bet optimālais laiks pavasaris vai rudens puse, ja stāda vasarā, vēlams uz dažām dienām stādījumu noēnot. Stādīšanu vēlams beigt ne vēlāk kā 30 dienas pirms ziemas sala. Sadalītajiem stādiem griezuma vietu apžāvē un iepūderē ar pelniem vai ogli.
Mēslot sāk agri pavasarī: 1x-maijā, 2x jūnijā, 3x – augustā. Mēslo ar kompleksajiem minerālmēsliem NPK 10-20-10, rudens pusē K deva lielāka. Labi der atšķaidīti (1:10) sadalījušies kūtsmēsli.
Pret gliemežiem: pavasarī, tikko sāk parādīties hostu dzinumi, laista (ik pēc 10 dienām ~ 4-5 reizes) ar metaldehīda šķīdumu, vai ber granulas. Svarīgi ir nenokavēt laiku, kad gliemeži mostas no ziemas guļas. Ir daudzas hostu šķirnes, kuras gliemežiem ’negaršo’. Pēc salnām lapas nogriež un augsni apkārt ceram uzirdina, lai bojā aiziet gliemežu oliņas. Ja ir skāris vīruss (kroplas, dzeltējošas lapas), tad hosta jāizrok un jāsadedzina.
Hostas vienā vietā var augt 10 - 20 un pat vairāk gadus, ar katru gadu paliekot arvien krāšņākas. Ja vien hostu stādīšana nav veikta tikko rudenī, tad piesegt uz ziemu nevajag, vienīgi nobirušās koku lapas var atstāt (tās uzlabo augsnes struktūru). Hostas fonā labi sader ar vīgriezēm, astilbēm, sudrabsvecēm, epimēdijām, papardēm, ļoti agri ziedošām sīpolpuķēm un t.t. Savu maksimālo izmēru hostas sasniedz pakāpeniski, pēc vairākiem gadiem.
Sākot ar 1996 gadu hostām sāka piešķirt balvu "Hosta of the year" un šo godalgoto apbalvojumu regulāri katru gadu saņem viena šķirne. To piešķir labākajām hostām, kuras ir īpaši izturīgas, ar spilgtu, noturīgu krāsojumu, skaistu formu, skaistiem ziediem. Viņas labi vairojas, nav dārgas. Šis apbalvojums netiek piešķirts super jaunumiem, kuri tirgū nonāks pēc vairākiem gadiem un ir ļoti dārgi.
Salīdzinoši nesen tirgū parādījas bezgala skaistas, tā saucamās svītrainās "streaked" hostas. Cenas gan nav īpaši iepriecinošas, jo šīs grupas hostas pārsvarā pavairo tikai ar ceru dalīšanu. Mīnuss šīs grupas hostām - dažkārt cerā parādās stādi bez šķirnei raksturīgā svītrojuma, krāsojuma un tie noteikti ir jānodala.